ODZ: Berme verejnú moc na zodpovednosť

Nové priority združenia Občan, demokracia a zodpovednosť

Bratislava, 11. 2. 2010 (ODZ) - Nové priority vo svojej ďalšej činnosti ohlásilo na dnešnej tlačovej besede združenie Občan, demokracia a zodpovednosť (ODZ) [1]. Za kľúčový prvok vo vývoji spoločnosti v súčasnosti považuje dôsledné vyvodzovanie zodpovednosti verejnej moci za chýbajúce systémové presadzovanie ľudských práv.

„S názvom čiastočne meníme aj ťažisko našich aktivít. V súčasnosti sa prednostne zameriavame na presadzovanie práva všetkých na ľudskú dôstojnosť, na ochranu pred diskrimináciou a ľudské práva žien. Usilujeme sa o pozitívne zmeny v spoločnosti na všetkých úrovniach – od zmien postojov a názorov jednotlivých ľudí až po systémové zmeny v riadení spoločnosti. Podstatnou zložkou našej činnosti je pritom priama účasť na tvorbe legislatívy a verejných politik. Oveľa intenzívnejšie ako doteraz budeme apelovať na verejnú moc, aby plnila svoje záväzky, aby nielen pasívne garantovala, ale aj dodržiavala a sama aktívne presadzovala ľudské práva,“ uviedla Šarlota Pufflerová, výkonná riaditeľka združenia.

„Prichádzame aj s komplexnou ponukou akreditovaného vzdelávania, najmä v oblasti (anti)diskriminácie a rodovej rovnosti pre verejný i súkromný sektor. Naším cieľom je naďalej informovať ľudí o ich právach, rozvíjať ich sociálno-právne spôsobilosti, posilňovať ich pri aktívnom uplatňovaní svojich práv a participácii vo verejnom dianí. Ide nám o to, aby ľudské práva naozaj prináležali ľuďom a zároveň, aby ich verejná moc presadzovala a chránila tak, ako má. Preto sa - v záujme dosiahnutia v súčasnosti narušenej mocenskej rovnováhy - budeme neúnavne usilovať spoluvytvárať priestor pre dialóg medzi verejnou mocou a občianskou spoločnosťou.“

Predstaviteľky ODZ informovali o výsledkoch dvoch projektových aktivít. Monitoring prístupu verejnosti k súdnym rozhodnutiam ukázal, že mnohé súdy nedodržiavajú zákon o slobodnom prístupe k informáciám a odmietajú poskytnúť svoje rozsudky verejnosti s odôvodnením, ktoré vôbec nemá oporu v zákone. Viaceré súdy dokonca žiadosť o poskytnutie rozsudku úplne ignorovali, alebo zaslali odpoveď až po zákonnej lehote.

Súdy nesmú obmedzovať prístup verejnosti k súdnym rozhodnutiam. Je dôležitý, lebo umožňuje chýbajúcu – a pritom mimoriadne potrebnú - verejnú kontrolu rozhodovania súdov, čím zvyšuje zodpovednosť sudcov a sudkýň, ako aj predvídateľnosť súdneho rozhodovania. Tým sa posilňuje právna istota občanov a občianok i celková dôveryhodnosť súdnictva,“ povedal právnik Peter Wilfling, externý spolupracovník ODZ. S cieľom dať súdom spätnú väzbu a motivovať ich k sprístupňovaniu rozsudkov verejnosti zasiela združenie Občan, demokracia a zodpovednosť všetkým súdom správu z monitoringu s právnou analýzou.

Monitoring médií v oblasti (anti)diskriminácie sa zameral na spôsob, akým médiá informujú o diskriminácii a ukázal, že v tejto oblasti majú ešte rezervy. „Zrejme to súvisí so zložitosťou tejto témy i ďalším závažným faktorom – že verejná moc tento problém nevníma a dostatočne nereflektuje, ani ho nedáva do kontextu ľudských práv a diskriminácie. Mediálne informovanie o diskriminácii tým často kopíruje jej vnímanie v spoločnosti, vrátane panujúcich predsudkov a stereotypov,“ povedala Janka Debrecéniová, právna expertka ODZ. „Napriek tomu je možné zvýšiť kultúru informovania o diskriminácii. Chce to však začať celospoločenskú diskusiu, do ktorej musia prednostne prispievať samotné médiá. Naše združenie je pripravené na partnerskú spoluprácu v tejto oblasti: ponúkame médiám svoje expertné kapacity, zručnosti a skúsenosti.“

Pozn.:

[1] Združenie od r. 1992 fungovalo pod názvom Občan a demokracia. Venuje sa ľudským právam a aktívne presadzuje hodnoty občianskej spoločnosti. Viac informácií
 

Ďalšie informácie:

 

Pozrite aj:

 

Kontakt:

 

© 2010 Občan, demokracia a zodpovednosť