2010

MONITOR: Europarlament schválil pravidlá občianskej iniciatívy

Brusel, 15. 12. 2010 (SITA) - Občania a občianky členských krajín Európskej únie budú mať možnosť predkladať vlastné návrhy celoeurópskych právnych noriem. Základné pravidlá takzvanej Európskej občianskej iniciatívy, ktorá vychádza z ustanovení Lisabonskej zmluvy, v stredu schválil Európsky parlament (EP). Poslanci a poslankyne vyjadrili súhlas s návrhom, podľa ktorého sa Európska komisia (EK) bude musieť zaoberať návrhom nového predpisu, ak o to požiada najmenej milión občanov. Vďaka určitým zmenám však bude celý postup "oveľa priateľskejší k užívateľovi", uvádza EP vo svojej tlačovej správe.

ODZ: Otvoriť súdy verejnej kontrole

Kontrolný monitoring sprístupňovania súdnych rozhodnutí

Bratislava, 29. 11. 2010 (ODZ) - Viaceré okresné a krajské súdy na Slovensku naďalej nedodržiavajú zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Odmietajú sprístupniť svoje rozsudky v plnom rozsahu verejnosti. Argumentujú pritom dôvodmi, ktoré nemajú oporu v zákone. Niektoré súdy dokonca vôbec nekomunikujú s verejnosťou.1

MVO: Časť požiadaviek k novele Zákonníka práce akceptovaná

Rozporové konanie na ministerstve práce k hromadnej pripomienke MVO a verejnosti

 
Bratislava, 26. 10. 2010 (MVO) – Za účasti ministra Jozefa Mihála a troch pracovníčok príslušných sekcií ministerstva sa v piatok 22. 10. uskutočnilo na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny SR rozporové konanie k pripravovanej novele Zákonníka práce. Predmetom rokovania boli tri zásadné pripomienky, ktoré k tejto novele predložilo 25 mimovládnych organizácií (MVO)* a takmer 650 podporovateľov a podporovateliek. Pripomienku si osvojili aj podpredseda vlády pre ľudské práva a národnostné menšiny a Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

ŠKOLENIE: Diskriminácia v pracovnoprávnych vzťahoch - 16. 11. 2010

PONÚKAME zamestnávateľom a zamestnávateľkám vzdelávanie v oblasti antidiskriminácie - jednodňové školenie DISKRIMINÁCIA V PRACOVNOPRÁVNYCH VZŤAHOCH, ktoré sa uskutoční v utorok 16. novembra v priestoroch nášho združenia.

 
Školenie povedie odborníčka na oblasť antidiskriminácie, právnička Mgr. Janka Debrecéniová, MJur., autorka prvého komplexného komentára k antidiskriminačnému zákonu a spoluautorka posledných noviel antidiskriminačného zákona i ďalšej legislatívy týkajúcej sa rovnakého zaobchádzania.

MVO: Štát nesmie tolerovať diskrimináciu tehotných žien

Hromadná pripomienka MVO k novele Zákonníka práce a ochranu tehotných žien a odstránenie ich diskriminácie

Bratislava, 7. 10. 2010 (MVO) – Skupina 25 ľudskoprávnych, feministických a niektorých ďalších mimovládnych organizácií (napr. profesijných, environmentálnych, spotrebiteľských či odborárskych organizácií) žiada, aby Slovenská republika po dlhých rokoch konečne naplnila svoje záväzky v oblasti ľudských práv žien. Konkrétne, aby zabezpečila dôslednú právnu ochranu tehotných žien ohrozených prepustením zo zamestnania v skúšobnej dobe a odstránila diskrimináciu žien žijúcich mimo manželstva pri čerpaní voľna na prevoz do zdravotníckeho zariadenia a späť pri narodení dieťaťa. Mimovládne organizácie (MVO) zároveň požadujú zosúladiť znenie Zákonníka práce s antidiskriminačným zákonom a s antidiskriminačnými smernicami EÚ. S týmto cieľom včera odoslali ministrovi práce, sociálnych vecí a rodiny Jozefovi Mihálovi hromadnú pripomienku k navrhovanej novele Zákonníka práce, ktorú za tri dni podporilo 626 ľudí*. K pripomienke MVO sa osobitným listom ministrovi pripojilo aj Slovenské národné stredisko pre ľudské práva.

© 2010 Občan, demokracia a zodpovednosť
Syndicate content